Blachy – rodzaje i zastosowanie
Blachy mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu maszynowego, metalowego i budowlanego. Produkowane są w hutach, w postaci arkuszy albo taśm zwiniętych w kręgi. W zależności od przeznaczenia oraz potrzeb klienta, na rynku dostępne są blachy o zróżnicowanej grubości i powierzchni. Warto zapoznać się z wszystkimi rodzajami blach oraz ich zastosowaniem.
Rodzaje blach
Blachy możemy podzielić ze względu grubość, rodzaj powierzchni oraz materiał, którego są wykonane.
Grubość blach: Wg Normy PN-EN 10079: 2009:
- blacha cienka – blacha o grubości do 3 mm
- blacha gruba – blacha o grubości równej lub większej 3 mm
Głównymi rodzajami blach są:
- blachy aluminiowe – bardzo lekkie, nietoksyczne oraz plastyczne. Mogą być wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych, ponieważ są wytrzymałe i odporne na korozję. Stosuje się je na pokrycia dachowe (płaskie i pochyłe) oraz do pokrywania ścian oraz podłóg.
- Blachy stalowe – wytrzymałe mechanicznie, poddawane różnym zabiegom technologicznym, z tego względu wyróżniamy: blachę stalową ocynkowaną, ocynkowana powlekaną : poliestrami, puralem, plastizolem lub PVDF oraz pokrytą alucynkiem (stopem aluminium, cynku i krzemu). Blachy te występują w różnych kolorach, ze względu na materiał korozyjny, którym są pokryte. Blachy stalowe znalazły zastosowanie przy produkcji płyt warstwowych oraz budowy dużych powierzchni dachowych.
- Blachy miedziane- są wytrzymałe i nie odkształcają się wystawione na działanie ciepła ani zimna. Miedź pod wpływem czynników atmosferycznych, pokrywa się patyną, która w naturalny sposób spowalnia proces korozji. Blachy miedziane wykorzystuje się na pokrycia dachowe, obudowę maszyn przemysłowych oraz galanterie metalową.
- Blachy mosiężne – wyprodukowane ze stopu miedzi i cynku, niekiedy występują w niej dodatki innych metali (np. ołowiu, aluminium, cyny). Blachy mosiężne wykorzystywane są głownie ze względu na wygląd estetyczny do wykonywania elementów lamp, akcesoriów kuchennych, instrumentów muzycznych oraz galanterii ozdobnej.
Blachy gładkie i profilowane
Wszystkie blachy, nie zależnie z czego są wykonane mogą występować w formie gładkiej oraz profilowanej. Z tego względu blachy dzielimy na:
- Blacha gładka
- Blacha falista – zazwyczaj producenci oferują dwa rodzaje fali: niską oraz wysoką. Blacha falista wykorzystywana jest głównie do paneli ściennych oraz obudowy płyt warstwowych. Obecne są na małych obiektach (sklepy, garaże, domy indywidualne) oraz na dużych kompleksach magazynowych i produkcyjnych.
- Blacha trapezowa – rodzaj blachy falistej w kształcie trapezu. Posiadają estetyczny wygląd oraz węższy obszarem spływania. Znalazły zastosowanie w montażu ścian i dachów oraz budowy płyt warstwowych. Wykorzystywane są do budowy różnej wielkości obiektów i usługowych produkcyjnych, magazynów, a także garaży i ogrodzeń.
- Blachodachówka – to blacha w kształcie dachówek, która charakteryzuje się dużą żywotnością i trwałością. Blachodachówka jest lekka i łatwa w montażu. Stosuje się ja głównie na mniejszych obiektach magazynowych, sklepach i budynkach jednorodzinnych.
Na polskim rynku istnieje duża konkurencja wśród producentów różnego rodzaju blach. Coraz częstszym zainteresowaniem cieszą się blachy profilowane, które wykorzystywane są do budowy płyt warstwowych. Jednak najszerzej blachy wykorzystywane są do budowy dachów, od prostej blachy po profilowana i blachodachówkę. Mając więc taki wybór musimy dokładnie przemyśleć, jaki materiał będzie najbardziej odpowiadał jego przeznaczeniu. Dlatego należy wziąć pod uwagę trwałość, odporność na korozje, wytrzymałość mechaniczna oraz estetykę wyglądu. Dzięki temu dokonamy właściwego wyboru i zakupimy produkt, który spełni nasze oczekiwania.