Płyty styropianowe – ekonomiczny materiał izolacyjny
W przemyśle budowlanym bardzo ważną role pełnią materiały izolacyjne. Od wielu lat najpopularniejszym z nich jest styropian, który posiada szeroki wachlarz zastosowań.
Ze styropianu produkuje się gładkie i specjalne płyty (np. frezowane, laminowane czy ryflowane), a także elewacyjne profile ozdobne, szalunki tracone oraz granulat i różnego typu taśmy dylatacyjne.Używany jest głównie do ocieplania dachów, stropów, fundamentów oraz ścian i podłóg. Stosowany jest również jako wypełnienie płyt warstwowych oraz w izolacji różnego rodzaju instalacji.
Styropian – cechy
Styropian otrzymuje się podczas procesów chemicznych, polegających na spienieniu granulek polistyrenu. Następnie wtłacza się je do odpowiedniej formy, w której zestalane są w monolityczny blok, z którego formułuje się odpowiednie kształty. Standardowe płyty styropianowe powstają z pocięcia bloku na odpowiedniej grubości pasy. Tworzywo to zyskało ogromna popularność w całym przemyśle budowlanym. Styropian posiada wiele właściwości, które wyróżniają go wśród materiałów izolacyjnych.
Szczególne cechy styropianu to:
- Współczynnik przewodzenia ciepła – mieści się w przedziale 0,031-0,042 (W/m2K), co sprawia, że jest on bardzo dobrym izolatorem cieplnym.
- Waga – styropian jest bardzo lekki, dzięki czemu nie obciąża budynku
- Trwałość- styropian jest bardzo trwałym materiałem, nie traci swoich właściwości pod upływem czasu. Dodatkowo jest odporny na różnego rodzaju grzyby oraz algi.
- Łatwość obróbki – dzięki swojej wadze i kruchości tworzywo to jest bardzo łatwe w wszelakich pracach związanych z jego obróbką
- Montaż – płyty oraz inne elementy styropianowe są bardzo proste w montażu. Lekkość tego materiału, sprawia, że bez problemu można transportować na duże wysokości oraz zespalać w różny sposób. Płyty styropianowe montowane są zazwyczaj za pomocą odpowiedniego kleju lub/i specjalnych wkrętów.
- Cena – styropian jest jednym z najtańszych materiałów w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi,
- Recykling – styropianowe wyroby rozdrabnia się, a następnie przetwarza na inne. Dzięki temu nie kumulują się i nie zagrażają środowisku.
Płyty styropianowe są wykorzystywane od wielu lat i zyskały miano najczęściej stosowanego materiału izolacyjnego. Cechy płyt styropianowych pozwalają na szybkie, łatwe oraz tanie ocieplenie obiektu oraz izolacje wszystkich obiektów budowlanych bez ich dodatkowego obciążania.
Producenci płyt styropianu wprowadzają nowoczesne technologie produkcji, dzięki którym ich wyroby dostępne są w różnych odcieniach kolorystycznych (ze względu na przeznaczenie) oraz profilach.
Styropian jako materiał izolacyjny
Wszystko to sprawia, że styropian jest i nadal będzie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym. Obecnie na rynku można dostrzec ekspansję produktów wytwarzanych na bazie poliuretanu – bardzo często reklamowanych faktem iż na zachodzie wykorzystuje się tylko poliuretan lub wełnę mineralną. Oczywiście to prawda z zaznaczeniem, że Polska jest krajem rozwijającym się i zyskanie nawet kilku tysięcy na ociepleniu obiektu mieszkalnego przy pomocy płyt styropianowych a nie poliuretanowych powoduje, że inwestor wybierze materiał tańszy uzyskując żądaną wartość izolacyjności.