Płyta warstwowa styropianowa
Jednym z dostępnych rodzajów płyt warstwowych (obornickich) są płyty z rdzeniem ze styropianu. Płyty styropianowe stosować można do wykonywania ścian zewnętrznych i wewnętrznych.
Zastosowanie tego typu płyt z rdzeniem styropianowym jest bardzo szerokie. Stosuje się je przede wszystkim w budownictwie przemysłowym, a zwłaszcza w przypadku hal magazynowych, chłodni, a nawet mroźni. Najważniejszą kwestią poruszaną przez inwestorów decydujących się na płyty z rdzeniem styropianowym, to dobra izolacja cieplna i przystępna cena płyt styropianowych.
Ze styropianu produkuje się gładkie i specjalne płyty (np. frezowane, laminowane czy ryflowane), a także elewacyjne profile ozdobne, szalunki tracone oraz granulat i różnego typu taśmy dylatacyjne.
Używany jest głównie do ocieplania dachów, stropów, fundamentów oraz ścian i podłóg. Stosowany jest również jako wypełnienie płyt warstwowych oraz w izolacji różnego rodzaju instalacji. Styropian posiada wiele właściwości, które wyróżniają go wśród materiałów izolacyjnych.
Szczególne cechy styropianu to:
- dobry współczynnik przewodzenia ciepła – mieści się w przedziale 0,031-0,042 (W/m2K)
- niewielka waga – sprawia, że styropian nie obciąża budynku
- trwałość
- łatwość obróbki
- łatwy montaż – płyty oraz inne elementy styropianowe są bardzo proste w montażu. Lekkość tego materiału, sprawia, że bez problemu można transportować na duże wysokości oraz zespalać w różny sposób. Płyty styropianowe montowane są zazwyczaj za pomocą odpowiedniego kleju lub/i specjalnych wkrętów.
- cena – styropian jest jednym z najtańszych materiałów w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi,
- możliwość recyklingu
Płyty warstwowe styropianowe dostępne są w:
- Szerokości: 1220 mm
- Grubości: 40,50,60,80,100,120,150,200,250 mm
Grubość płyt warstwowych styropianowych, Klienci dobierają indywidualnie do swoich potrzeb oraz przeznaczenia budynku.