Nagrzewnie się płyt warstwowych w zależności od ich koloru
Płyty warstwowe złożone są z dwóch konstrukcyjnych okładzin oraz rdzenia izolacyjno – konstrukcyjnego. Wypełnieniem płyt jest zazwyczaj styropian, a także wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Zewnętrzną warstwę stanowi najczęściej blacha obustronnie ocynkowana rzadziej aluminiowa lub stal nierdzewna. Powierzchnia płyt warstwowych produkowana jest w całej palecie barw, co daje możliwość wyboru właściwego koloru dla obiektu w kolorze firmy lub otoczenia.
Podczas doboru płyt należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, również związanych z ich wyglądem zewnętrznym. Płyty warstwowe w zależności od barwy posiadają odmienne predyspozycje do absorpcji ciepła, a co za tym idzie nagrzewania się.
Zdolność pochłaniania promieni słonecznych przez płyty warstwowe
Największą zdolność pochłaniania promieni słonecznych posiadaj płyty w ciemnych kolorach. W upalne dni mogą się one nagrzewać nawet do temperatury 90 C, która może spowodować miejscowe odkształcenia powierzchni płyt bez znaczenia na rodzaj rdzenia.
Aspekt ten jest bardzo ważny i powinno się go wziąć pod uwagę już na etapie planowania inwestycji. Związane jest to głównie z potrzebą zastosowania płyt o ograniczonej długości oraz zapewnienia możliwości ruchów termicznych.
Norma PN-EN 14509:2007 określa dopuszczalne długości płyt , w zależności od koloru blach zewnętrznych.
Kolory Maksymalna długość
- ciemne max do 6 mb
- szare max do 9 mb
Z danych zawartych w powyższej tabeli widać, iż kolor płyty warstwowej ma duży wpływ na jej długość. Im ciemniejszy materiał tym powinien być on krótszy. Natomiast im zastosowane płyty warstwowe są jaśniejsze tym ich długość może być większa. Stosując się do tych zaleceń zapobiegniemy odkształceniom termicznym płyt oraz ich konsekwencjami (np. uszkodzeniami mechanicznymi).
Planując budowę obiektu z ciemnych płyt warstwowych należy pamiętać o ich zdolności nagrzewania się oraz możliwości wystąpienia odkształceń spowodowanych wysoką temperaturą. Jeżeli dostosujemy się do wszystkich wytyczanych, użyjemy odpowiednich płyt oraz właściwie je zamontujemy, nie narazimy się na żadne straty eksploatacyjne. Dodatkowo nie będziemy musieli rezygnować z zamierzonych efektów estetycznych i wizualnych.