Koszty wymiany dachu na płyty warstwowe
Koszty pokrycia dachu płytą warstwową zależą od tego jak duża jest powierzchnia dachu, jak duży jest stopień trudności montażu płyt oraz z jakiego materiału są one stworzone. Koszty mogą również być różne jeżeli chodzi o dachy na obiektach nowych i obiektach modernizowanych.
Na co zwrócić uwagę podczas wymiany dachu na płyty obornickie?
Przed modernizacją dachu i montażem płyt warstwowych należy sprawdzić z czego zbudowany jest dach obecnie.
Eternit
Jeżeli materiałem pokrywającym powierzchnię dachu jest eternit należy wziąć pod uwagę koszty jego utylizacji i demontażu przez wyspecjalizowanych pracowników. Stosowanie eternitu zostało zakazane w większości państw na całym świecie ze względu na szkodliwość azbestu, który odkłada się w płucach. Pokrycia eternitowe są więc usuwane a w Polsce działa Krajowy Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski.
Powierzchnia bitumiczna
Jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią bitumiczną na dachu np. papą czy blachą trapezową, stosujemy do pokrycia dachowego płytę warstwową jednostronną – jeżeli powierzchnia dachu nadaje się do modernizacji, a nam zależy na jego ociepleniu i uszczelnieniu.
Konstrukcja nośna
Ocenić też należy stan konstrukcji nośnej. Jeżeli dach opiera się na słupach i chcemy go docieplić, konstruktor musi ocenić, czy konstrukcja nośna jest odpowiednio wytrzymała i uniesie dodatkowy ciężar płyt warstwowych.
Orientacyjne koszty związane z poszczególnymi pracami montażowymi
- płyty warstwowe m2 – 16 zł
- obróbki blacharskie m2 – 6 zł
- materiały systemowe (pianka poliuretanowa, uszczelki, masy wypełniające elastyczne) – 6 zł / m
Podane ceny są cenami netto, należy doliczyć podatek VAT