Rozbudowa hal stalowych
Rozbudowa hal stalowych powinna być zaplanowana już na etapie projektowania obiektu. Jeżeli jednak rozbudowa hali nie była planowana wcześniej, należy upewnić się, że wprowadzane zmiany nie będą naruszały obciążeń obiektu, który już istnieje.
Rozbudowa hal stalowych
Rozbudowa hal stalowych może uwzględniać zwiększenie szerokości, wysokości, a także szerokość obiektu. W przypadku stalowych konstrukcji można również usuwać ściany wewnątrz obiektu. Konstrukcje stalowe mają to do siebie, że w dowolny sposób można je modyfikować, dodawać nowe moduły, czy przenosić w inne miejsce, w razie potrzeby.
Rozbudowa hal stalowych – szerokość i długość
Wiele hal stalowych to hale produkcyjne, które bardzo często są rozbudowywane. Właściciele tego typu obiektów często inwestują w nowe maszyny i urządzania, poszerzając tym samym zakres działalności. W takich sytuacjach, często rozbudowa hali wymaga wydłużania linii produkcyjnej, a co za tym idzie, zwiększenie długości samego obiektu. Aby zwiększyć długość hali najlepiej dostawić kilka ram stalowych, które opierają się na słupach żelbetowych. Hala magazynowa może być też rozbudowana, przez zwiększenie jej szerokości. Szerokość hali zwiększa się przez dobudowanie naw do obiektu.
Strefa pożarowa
Zwiększając powierzchnię hali, zwiększamy również strefę pożarową. Zależy ona od wartości obciążenia ogniowego wewnątrz obiektu. Im więcej materiałów łatwopalnych przechowywanych jest w hali, tym wartość obciążenia jest większa. Jeżeli w obiekcie nie jest możliwe, strefę pożarową można zwiększyć, dobudowanie ściany oddzielenia pożarowego.
Rozbudowanie hali magazynowej czy produkcyjnej jest możliwe, jednak wymaga ono odpowiedniego przygotowania. Optymalizacja konstrukcji powinna odbywać się już na poziomie projektowania obiektu.