konstrukcja stalowa pod hale

Płyty warstwowe – rodzaj rdzenia

Płyty warstwowe znalazły zastosowanie przede wszystkim przy budowie dużych obiektów budowlanych, aczkolwiek jak widzimy z doświadczenia wybudowanie domu z płyty obornickiej sprawia, że dom jest wysoce energooszczędny. Dlaczego zatem nie buduje się takich domów, jest to temat na osobny artykuł.

Płyty warstwowe zyskały wielu zwolenników dzięki wysokim parametrom energooszczędnym, małemu ciężarowi oraz możliwości łatwego montażu i demontażu, a także w porównaniu do zwykłych blach okładzinowych w bardzo dużym stopniu wygłuszają dźwięki otaczającego nas świata. Dodatkowo powierzchnia płyt produkowana jest w różnorodnych profilach oraz  szerokiej  palecie kolorystycznej, dając w ten sposób duże możliwości wizualne.

Płyty warstwowe używane są do budowy ścian i dachów. Materiał ten posiada budowę złożoną z dwóch konstrukcyjnych okładzin oraz rdzenia izolacyjno – konstrukcyjnego. Warstwę zewnętrzną stanowią zazwyczaj blachy obustronnie ocynkowane oraz aluminiowe i nierdzewne.

Płyty warstwowe – rodzaj rdzenia

Na rynku dostępne są podstawowe trzy rodzaje płyt warstwowych, które różnią się wypełnieniem, którym może być styropian, pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Płyty warstwowe posiadają bardzo dobre parametry techniczno-użytkowe, m.in. niski współczynnik przenikania ciepła, dużą odporność ogniową, dobre własności akustyczne oraz łatwością i szybkością montażu oraz konserwacji.

Decydując się na dany rodzaj płyty warstwowej, największa uwagę zwraca się na ich przenikalność cieplną, która opisuje właściwości termoizolacyjne danego materiału. Współczynnik przenikalności cieplnej U określa ile ciepła przeniknie przez 1 m2 płyty warstwowej czasie 1 sekundy, gdy różnica temperatur (zewnętrznej i wewnętrznej) będzie wynosić 1°C. Materiał posiada tym lepsze właściwości izolacyjni cieplnej, im ten parametr jest mniejszy.

Termoizolacja płyt warstwowych zależy od ich grubości oraz rodzaju wypełnienia. Porównując dane dotyczące wszystkich typów płyt, widać, iż im materiał posiada większa grubość, tym współczynnik przenikalności cieplnej jest mniejszy.

Płyty warstwowe – rodzaj rdzenia

Tab. 1 Współczynniki przenikalności cieplnej dla płyt warstwowych

[tabela]

Porównując dane z tabelki nr 1 – można dojść do wniosku, że najlepiej wybrać płytę z rdzeniem z pianki poliuretanowej. Rzeczywiście pianka w takim porównaniu wypada najlepiej, aczkolwiek jak już wcześniej wspominaliśmy – materiał też dobiera się wg wytycznych.
Płyta z wypełnieniem z pianki poliuretanowej do grubości 80 posiada atest NRO – taki jak płyta warstwowa o grubości 100 mm z rdzeniem styropianowym (która jest znacznie tańsza w porównaniu do płyty 60 w poliuretanie). Zatem każdy może zadać sobie pytanie: czy warto przepłacać?

Ciężar płyt warstwowych

Tab. 2 Ciężar płyt warstwowych

[tabela]

Dodatkowym atutem płyt warstwowych jest ich niewielka waga, dzięki czemu są idealnym materiałem budowlanym. Ciężar płyt również zależy od ich grubości oraz wypełnienia.
Najlżejsze są płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym oraz poliuretanowym. Najcięższe są tworzywa zawierające wełnę mineralną. Przy płytach o największej grubości ( 200, 250 mm) materiał z wypełnieniem styropianowym jest o połowę lżejszy niż ten z wełną mineralną.

Tab. 3 Ciężar płyty warstwowej o długości 25m.

[tabela]

Ciężar okładziny ma znaczny wpływ na koszty konstrukcji, ponieważ cięższe okładziny wymagają solidniejszej konstrukcji. Może to wydać się nieistotne ponieważ dane w tabeli odnoszą się do jednego metra, ale proszę zwrócić uwagę na to, że ściany czy też dachy wykonywane są z płyt o długościach nawet do 25m i należałoby otrzymane masy pomnożyć przez ilość płyt – wtedy robi się imponująca masa budowli.