Płyty warstwowe tylko na konstrukcji stalowej?
Decydując się na budowę obiektu użytkowego, czeka nas wiele trudnych i skomplikowanych wyborów. Wszystko zależy od powierzchni i rodzaju obiektu, zasobów finansowych oraz oczekiwanych efektów końcowych. Obecnie przemysł budowlany oferuje nam ogrom różnych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych (ceramika, płyty warstwowe, płyty drewnopochodne, okładziny z blachy). Istnieje wiele nowoczesnych technologii budowy, w stosunku do potrzeb i wymagań klientów.
Chcąc wybudować obiekt szybko, ekonomicznie i solidnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej i płyt warstwowych. Często pozornie tańszym materiałem jest okładzina z blachy stalowej.
Obecnie najpopularniejsze są konstrukcje stalowe, które zyskują coraz większe grono zwolenników. Wykorzystywane są one w różnych dziedzinach przemysłu budowlanego. Stosowane są przy budowie obiektów użyteczności publicznej, sportowych, przemysłowych, a także w budownictwie mieszkaniowym, inżynierskim oraz specjalnym. Stal jest stopem żelaza z węglem (nie więcej niz2,11%), z dodatkiem takich metali jak np. nikiel, chrom, miedź czy tytan. Dzięki temu, surowiec ten posiada właściwości, które sprawiają to, że stal ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań.
Zalety konstrukcji stalowych
Konstrukcje wykonane ze stali są lekkie oraz wytrzymałe na wszystkie rodzaje obciążeń. Stal jest łatwa do obróbki oraz łączenia różnymi metodami. Posiada ona jednorodną strukturę i nie zmienia swoich właściwości mechanicznych podczas upływu czasu. Konstrukcje stalowe pozwalają na uzyskanie bardzo dużych rozpiętości (nawet do 100m bez podpór) oraz stosowanie lżejszych fundamentów. Powstają one bardzo szybko, a dzięki modułowej budowie są łatwe w transporcie, montażu, a także demontażu.
Do największych zalet konstrukcji stalowych należy zaliczyć wytrzymałość, trwałość oraz lekkość i nośność ich elementów. Ważną kwestie stanowi fakt, że można je zmontować i zdemontować w każdych warunkach klimatycznych (w zależności od sposobu łączenia elementów), a także wzmocnić, naprawić czy przebudować.
Wady konstrukcji stalowych
Do głównych wad konstrukcji stalowych zalicza się podatność na korozję, małą odporność na działanie wysokich temperatur oraz kruchość w niskiej temperaturze. Jednakże wszystkie niekorzystne cechy stali, można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować, stosując odpowiedni jej gatunek oraz dodatki i środki ochronne (np. powłoki antykorozyjne). Dzięki temu konstrukcje stalowe spełniają wymagania ochrony przeciwpożarowej, korozyjnej, a także są trwałe i wytrzymałe. Dużym atutem tych konstrukcji jest ich cena, która pozwala na duże oszczędności w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi.
Płyty warstwowe na konstrukcjach drewnianych
Płyty warstwowe montować można nie tylko na konstrukcjach stalowych. Nie wpływa to znacząco na wzrost kosztów montażu. Wybierając podłoże do montażu dachowej płyty obornickiej należy prawidłowo wybrać środek mocujący oraz zwrócić uwagę na parametry śrub i kołków. W przypadku konstrukcji drewnianej wymagana głębokość wkręcenia śruby ma wynosić 60mm.
Koszty związane z montażem warstwowych płyt dachowych uzależnione jest od rodzaju płyty, a także od trudności montażu czy wysokości budynku. Ponadto, warto pamiętać, że drewno jest naturalnym izolatorem w porównaniu do stali znacznie gorzej przewodzi ciepło i w naturalny sposób może tworzyć barierę i niwelować punkty przemarzania jakie mogą powstać na źle wykonanej konstrukcji stalowej.