Płyty warstwowe – drewno konstrukcyjne
Obok konstrukcji stalowych dużą popularnością cieszą się konstrukcje drewniane, które w przemyśle budowlanym wykorzystywane są od wielu lat. Technologia ta jest bardzo przyjazna dla środowiska, ponieważ wykorzystuje się naturalny surowiec, którym jest drewno.
Materiały pozyskuje się z odnawialnego zasobu leśnego, czyli ściętych drzew, które następnie poddawane są odpowiedniej obróbce. Konstrukcje drewniane stosuje się głownie przy budowie dachów oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych (np. szklarnie). Nie mniej jednak drewno w porównaniu do stali posiada naturalną fakturę, którą dodatkowo podkreśla się odpowiedni bejcami i lakierami.
Konstrukcje drewniane pod hale
Współczesne obiekty wykonywane w technologii drewnianej, zbudowane są najczęściej z szkieletów słupowych oraz deskowych. Mogą być one wykonane z drewna litego lub klejonego. Drewno klejone posiada wyższe parametry użytkowe w stosunku do drewna litego.
Do zalet konstrukcji drewnianych należy krótki czas budowy, a co za tym idzie, zmniejszenie jej kosztów. Drewno dzięki małemu ciężarowi własnemu w stosunku do jego sztywności, pozwala na uzyskanie dużych rozpiętości bez wykorzystywania podpór pośrednich.
Zalety konstrukcji drewnianych
Ważną cechą jest dobra izolacyjność termiczna drewna, która sprawia, że konstrukcje te są energooszczędne. Drewno jest również łatwe w obróbce oraz posiada walory estetyczne.
Do wad konstrukcji drewnianych należą przede wszystkim palność oraz wrażliwość na szkodniki i grzyby. Niekorzystne cechy można wyeliminować podczas odpowiedniej obróbki tego surowca. Współczesne konstrukcje drewniane są odporne na wszelakie choroby (grzyby, bakteria, owady) oraz spełniają wymogi ochrony przeciwpożarowej i są ogniotrwałe.
Ciężko jednoznacznie określić, która technologia budowy jest lepsza. Najważniejszym aspektem jest przeznaczenie oraz wielkość danego budynku. Od tego zależy czy lepiej stosować konstrukcje stalowe czy drewniane. Ważne jest również nasze podejście do środowiska oraz ekologii. Drewno jest naturalnym i zdrowym surowcem, który posiada wiele zalet.
Zastosowanie odpowiedniej konstrukcji
Nie ma ograniczenia ze względu na rodzaj okładziny, można zarówno do płyt warstwowych stosować konstrukcje drewniane lub stalowe. Przy zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji dachowej można uzyskać powierzchnię 30 m bez stosowania podpór, drewno jest naturalnym izolatorem w porównaniu do stali znacznie gorzej przewodzi ciepło i w naturalny sposób może tworzyć barierę i niwelować punkty przemarzania jakie mogą powstać na źle wykonanej konstrukcji stalowej.