Sposób układania płyt warstwowych
Przed układaniem na danym obiekcie płyt warstwowych, należy zapoznać się z instrukcją ich mocowania. Najlepiej, aby robiła to firma, która dostarcza warstwowe płyty obornickie. W ten sposób uniknąć można problemów związanych z ich nieprawidłowym montażem.
Sposób układania płyt warstwowych
Zarówno płyty warstwowe ścienne jak i dachowe mocować i układać można w układzie poziomym i pionowym. W tabelach producenta podane są odstępy podpór, a także obciążenie wiatrem. Są to kluczowe informacje jeśli chodzi o montaż i mocowanie płyt obornickich.
Układanie płyt warstwowych dachowych
Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż płyt dachowych. Naszym Klientom sugerujemy jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zwrócenie się do firmy, która specjalizuje się w dostarczaniu materiałów oraz ich montażu. Niemniej jednak na rynku możemy zakupić sprzęt potrzebny do montażu płyt dachowych. Do montażu tego rodzaju płyt należy użyć dźwigu z pompą próżniową oraz mechanicznych środków dociskowych.
Ważne
Płyty warstwowe nie mogą być podnoszone za pomocą pasów gdy krawędzie płyt nie są zabezpieczone. W ten sposób może dojść do uszkodzenia bądź zdeformowania wpustów. Ważny jest również wybór punktów ciężkości płyty. W ten sposób podniesiemy ją w sposób bezpieczny. Podczas montażu pamiętać należy również o odstępach punktów podnoszenia. Jeżeli na tę kwestię nie zwrócimy uwagi, płyty mogą się złamać. Ważne jest też użycie ssawek próżniowych, które posiadają gumowe talerze. W ten sposób powierzchnia blachy nie będzie uszkodzona.
Urządzenia mechaniczne a płyta
Jeżeli do montażu używać będziemy urządzeń mechanicznych, również wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Chodzi tu przede wszystkim o zwrócenie uwagi na położenie płyty dokładnie w obszarze styku. Po zakończeniu montażu na dachu nie można już poprawić ich położenia. Dlatego też, tak ważne jest sprawdzenie jak położone są płyty. W wypadku niedokładnego montażu, może dojść do sytuacji, w której niedopasowanie styku płyt przełożyć się może do dycusji oparów i skraplania kondensatu.
Odzież ochronna
Podczas montażu płyt warstwowych na dachu należy zachować szczególną ostrożność. Ważne jest, aby używać kasków ochronnych. Nie należy również wchodzić pod podwieszone ciężary.
Folia ochronna
W większości przypadków, płyty warstwowe zabezpieczone są przez producenta folią samoprzylepną. Dlatego też, ważne jest aby pamiętać o zdjęciu folii tuż przed montażem lub bezpośrednio po montażu. Jeżeli jednak płyty są montowane w miejscu o dużym nasłonecznieniu, folii ochronnych nie należy zdejmować.
Płyty ścienne i frontowe
Podobnie jak w przypadku płyt dachowych, również tutaj, jeśli niemożliwy jest ręczny montaż, można użyć narzędzi mechanicznych. Zachować trzeba jednak ostrożność, tak jak w przypadku płyt dachowych. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na blachę ochronną na płycie warstwowej.
Przycinanie płyt warstwowych
Prace związane z przygotowaniem płyty warstwowej do montażu powierzyć powinno się firmie, która ma duże doświadczenie w tego typu pracach. W ten sposób unikniemy błędów, które mogą skutkować większymi kosztami, dokupowaniem dodatkowych materiałów i opłatami za wynajęcie specjalistów.
Cięcie płyt warstwowych
Prace związane z przycinaniem płyt warstwowych mogą zdarzyć się w przypadku każdego projektu. Pamiętać należy o kilku ważnych kwestiach związanych z cięciem płyty obornickiej. Pod żadnym pozorem nie można używać urządzeń tak zwanych szybkoobrotowych. Przykładem takiego urządzenia jest na przykład szlifierka kątowa. Dlaczego należy ich unikać? Szlifierka kątowa podczas pracy tworzy gorące iskry. Wypalają one powierzchnię blachy i potem bardzo trudno jest je usunąć. Przez to na na powierzchni płyty obornickiej tworzy się rdza.
Narzędzia na cięcia płyty warstwowej
Narzędziami, których należy użyć do cięcia płyty warstwowej są ręczne piły tarczowe. Tarcze pokryte powinny być stopami twardymi. W trakcie cięcia powstają wióry, które natychmiast należy usunąć.
Nitowanie blach
Tradycyjne nity – jednostronnie zamykane nie sprawdzą się w przypadku montowania płyt warstwowych. Użyć więc należy nitów szczelnych. Używanie nitów jednostronnie zamykanych może prowadzić do przeciekania wody. Ważne jest również aby dobrać ten sam materiał, gdyż w ten sposób unikniemy korozji. Korozja ta może być wynikiem różnicy potencjałów elektrycznych. Należy również pamiętać, że w przypadku blachy stalowej nie można stosować nitów aluminiowych. W przypadku blachy aluminiowej nie korzystamy z nitów stalowych. Na płycie dachowej nie należy nitować blach pokrywających. Zamiast tego
Masy uszczelniające
Masa uszczelniająca pomocna jest przy łączeniu powleczonych blach pokrywających. Podczas tego typu montażu trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie nadużywać trwale mas uszczelniających. Uwagę należy zwrócić na dokładne wykonanie małych elementów blacharskich. Masa uszczelniająca nie może być wystawiana na promienie UV. Fugi uszczelniające trzeba traktować jako konserwowane.
Taśmy uszczelniające
Podczas montażu płyt nie należy rezygnować z taśm uszczelniających. Na rynku dostępne są różnego rodzaju taśmy, które stosować można w konstrukcjach lekkich, stalowych.
Montaż płyt na dachu – wypełniacze profili i blachy zębate
Jeżeli do czynienia mamy z kalenicą hali, półkalenicą, przejściami i podstawami świetlików, wtedy należy użyć wypełniaczy profili. Dlaczego jest to aż tak ważne? Wypełniacze uszczelnią płytę właściwą i blachą połączeniową. Zwykle producenci płyt posiadają jako wyposażenie dodatkowe tego typu wypełniacze. Jednak mimo wszystko, oprócz wspomnianych wypełniaczy należy również koniec blachy osłonowej, zakończyć poniżej blachy pokrywającej.
Pianka PUR z pojemnika – zastosowanie
Montując blachy pokrywające, najpierw fugi należy wypełnić pianką PUR z pojemnika. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że pianka ta nie ma właściwości paroszczelnych. Jeśli więc hala, która ma być postawiona, ma być paroszczelna fugi zewnętrzne i wewnętrzne muszą zostać zaklejone taśmą butylową. Dopiero potem można umieścić blachy pokrywające.
Szczególną ostrożność należy wykazać również w przypadku nadmiaru pianki. Może bowiem dojść do jej wycieku na powierzchnię plyty.