Trwałość i okres użytkowania płyt warstwowych

Trwałość i okres użytkowania płyt warstwowych

Każdemu inwestorowi zależy aby powstający obiekt z płyty warstwowej był trwały oraz wytrzymały na wszelakie niepożądane czynniki atmosferyczne. Najbardziej niebezpiecznymi i gwałtownymi czynnikami środowiskowymi jest wilgoć oraz wysoka temperatura. Problemy te dotyczą wszystkich produktów budowlanych, również konstrukcji z lekkiej zabudowy z dachowych i ściennych płyt warstwowych.

Temperatura

Temperatura otoczenia ma ogromny wpływ na trwałość zewnętrznej powłoki płyt warstwowych. Zależy ona głównie od koloru okładziny, która ma wpływ na pochłanianie energii cieplnej. Im ciemniejsza barwa płyty tym wyższa absorpcja promieni słonecznych, a co za tym idzie większa możliwość zniszczenia materiału. W letnie gorące dni temperatura ciemnych płyt warstwowych może osiągnąć do 80°C, natomiast jasnych do  55°C. wynika z tego, że płyty warstwowe wykonane w ciency kolorach są bardziej narażone na niekorzystne działanie temperatury. Firma REMO zaleca białe płyty warstwowe dachowe oraz zastosowanie kontrastujących obróbek blacharskich. Biała płyta warstwowa praktycznie się nie nagrzewa.

Wilgoć

Wilgoć bardzo niekorzystnie wpływa na trwałość płyt warstwowych, ponieważ może spowodować pojawienie się pleśni oraz różnego rodzaju grzybów. Wewnątrz budynku, nie należy mylić z wchodzeniem pleśni i grzybów do wnętrza ponieważ płyty warstwowe wraz z obróbkami tworzą zamknięte panele!
Dlatego też jednym z najważniejszych elementów w produkcji oraz montażu płyt warstwowych odpowiednia izolacja oraz zabezpieczenie materiału. Najlepiej wyeliminować lub chociaż  maksymalnie ograniczyć kondensacje wilgoci wewnątrz przegrody oraz czas jej pozostawania we wnętrzu przegrody.
Aby nie dopuścić do zawilgocenia obiektu z płyt warstwowych, stosuje się konstrukcyjne elementy stalowe oraz okładziny z obustronnie ocynkowanej blachy, które dodatkowo pokryte są powłokami ochronnymi. Jak w każdym budynku nie należy zapomnieć o wykonaniu poprawnym wentylacji!

Uszczelniacze, Wypełniacze oraz łączniki

Okres trwałości tych materiałów zależą od materiału z jakiego są wykonane. Wszystkie parametry tych produktów zawarte są w ich specyfikacji, natomiast wartości szacowanej trwałości podane są w tabelach.

Gwarancja i Konserwacja

Najważniejszym elementem konserwacji każdego obiektu z płyt warstwowych jest regularna kontrola jego stanu technicznego. Dodatkowo należy naprawić wszystkie widoczne uszkodzenia oraz usuwać gromadzące się na dachu śmieci.
Firma REMO udziela gwarancji na wszystkie produkowane materiały.